Temizlik uygulamaları neden gereksizdir

547

Android kullanıcılarının büyük çoğunluğunun düştüğü hatadır. Bu uygulamalar genellikle ismi veya açıklamasında “%200 battery” veya “%50 more performance” ibarelerini barındırırlar. Tabi Google Play’den neden kaldırılmadıkları çok bellidir.

Neden karşı olduğumu belirteyim; ortalama bir temizlik(!) uygulaması android cihazınızı yavaşlatır. Bu bir gerçektir. Sebepleri ise; arkaplanda çalışması ve tabi ki buna bağlı olarak CPU ve RAM kullanımı.

Vaatlerden biri olan arkaplanda çalışan uygulamaları kapatıp daha fazla performans sunması da büyük bir yalandır. Onun sebebine gelecek olursak; android çok zeki bir hafıza sistemine sahiptir, daha teknik adıyla LMK (Low Memory Killer). Bunun anlamı, mesela 1gb ram kullanan bir oyun açarsanız android bu oyunu açabilmek için arkaplanda çalışan temel servisler hariç hemen her şeyi kapatır. Yani ekstra bir uygulamanın bunu söylemesine ve bunu söylerken de CPU ve RAM kullanmasına gerek yoktur.

Bu iğrenç uygulamaların başı Clean Master denen lanettir.
Tüm cihazlarıma yeni rom yükledikten sonra bir kere yüklerim sonra silerim. Sebebi ise boot zamanında otomatik açılan uygulamaları engellerim. Sonrasında uygulama hiç bir işime yaramaz.

Şunu net söyleyebilirim, eğer bildirim çubuğunda bu saçma uygulamalardan birisinin kısayolu varsa hatta biri telefonunda yüklü ise sen salaksın. Zararın neresinden dönülse kâr. Bence fazla uzatma sil onları 😉

Bu uygulamalar evet kötüdür ama şöyle bir şey de var ki aralarında fazla popüler olmayan fakat işini mükemmel yapanları da vardır. Benim gözüme giren ise sadece iki tanedir.

1. Greenify

Bu uygulama, gerçekten uygulamaları sonlandırıp RAM’de yer açar. Fakat uyutma mantığı gelişigüzel değildir. Sen tıklamadığın sürece açılmamak üzere uyutur. Mesela cihazında Asphalt yüklü, ama sen 2 gündür oyuna girmedin. Fakat sen bilmesen de 2 gündür Asphalt bildirim sistemi arkada çalışıyor 🙂 bildirim yollamasa bile… Greenify’dan Asphalt’ı seçersen ister elle yap istersen telefonu kilitle uygulama eğer önplanda değilse sen açana kadar uyur. Tabi bunu çalışmasını istemediğin tüm uygulamalara yapabilirsin.

Eğer sen de benim gibi Greenify’ı sevdiysen bağış paketini satın al. İnan harcadığın en mantıklı 2,5 lira olur. Üstüne de Xposed kurdun mu tadından yenmez olur…

2. SD Maid

Gereksiz dosyaları ve uygulama çerezlerini bununla sil. Saf temizlik uygulamasıdır. Arkaplanı meşgul etmez ve temizlik işleri dışında CPU kullanmaz. İşin iyi yanı temizlik için telefondaki en büyük dosyaları sade bir arayüzle karşına döker ve sana “dilersen sil” der. SQL Vacuum kullanması ayrı bir güzellik. Belli bir süre sonra paslanan telefonunda uygulama açılışlarını hızlandırır. Kesinlikle PRO sürümünü satın al derim.

Bu iki uygulama da telefonu adam eder adam. Bundan sonra telefonum yavaş diye şikayet edenlere bunları öner, bu kıyağımı da unutma 😉

Nhmanas