Telefonunuzu Rootlamak İçin 5 Geçerli Sebep

564

Mp8Mpg

Custom ROM Seçenekleri
Android dünyasında telefonunuzu fabrikadan çıkan stok ROM ile kullanmak zorunda değilsiniz. Forumda benim gibi bağımsız geliştiriciler tarafından sırf zevk olsun diye geliştirilen onlarca farklı ROM’u deneyebilirsiniz. Bu custom ROM’lar sayesinde telefonunuzda aklınıza hayalinize gelmeyecek kişiselleştirmeler ya da üretici firma tarafından sunulmayan yeni Android sürümlerini kullanma şansı yakalayabilirsiniz. Örneğin LG G3 için yayınlanmayan Marsmallow’un keyfini çıkartmak üzere telefonunuza CyanogenMod yükleyebilirsiniz. Tabi telefonu rootladıktan sonra.

Kernel’e Müdahale Seçenekleri
Performansı kişiselleştirmek ya da kullanım konforunu arttırmak için işletim sisteminin çekirdek olarak tabir edilen Kernel yapısına müdahale edebilirsiniz. Kernel Adiutor gibi uygulamalar ile işlemci saat hızının parametrelerine müdehale edebilir, Wi-Fi çekim gücü, batarya tüketimi gibi konularda cihazınızı optimize edebilirsiniz. Ya da bu kadar derine dalmak yerine ekran ışığı ve ses üzerinde iyileştirmeler yapan performans uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Xposed Framework Ayrıcalığı
Stok ya da custom ROM fark etmeksizin sorunsuz çalışan Xposed modülleri telefonunuzu kişiselleştirebilirsiniz. İşletim sistemine müdahale etmeden, sadece ram üzerinde çalışarak kişiselleştirme seçenekleri sunan Xposed Framework’ün ne kadar harika bir olay olduğunu ancak kullananlar bilir. Kendi başına bir işe yaramayan ancak modülleri çalıştırmak için kullanılan Xposed Installer’ı yükleyerek işleme başlayabilirsiniz. Ağır geliştirici abilerimizin takıldığı XDA gibi forumlarda yayınlanan binlerce ilginç modülü deneyebilirsiniz. Hatta Google’da“en iyi xposed modülleri 2016” şeklinde arayarak çeşitli modül koleksiyonlarına ulaşabilirsiniz.

Reklamları Sonsuza Kadar Kaldırın
Root gerektirmeyen tarayıcı tabanlı çalışan reklam engelleme uygulamaları sadece web sitelerindeki reklamları engeller. Bunun yerine çok daha kapsamlı çalışan AdAway gibi root gerektiren uygulamalar ile reklamları telefonunuzun her yerinden silebilirsiniz. Örneğin uygulama ve oyunların içerisindeki reklamları kapatmak hem kullanım hem de performans açısından telefonunuza büyük bir artı katacaktır.

Ön Yüklü Gelen Uygulamaları Kaldırın
Telefonunuzdaki stok ROM ile gelen; Samsung, LG ya da Google’a ait ön yüklü uygulamaları ancak telefonunuz rootlu ise kaldırabilirsiniz. Hiç kullanmadığınız telefonunuzun menüsünde yer kaplayan ya da arka planda RAM’i sömüren bu uygulamalardan kurtulmak batarya kullanım süresini önemli ölçüde etkileyecektir.