Neden CyanogenMod ?

633

image

Bildiğiniz Üzere Custom Romların En Bilindik Rom CyanogenModdur. Peki bu romu bu kadar yücelten şey nedir. Maddeler halinde anlatayım ;

1 Hız
Stok Android’e dayanan yazılımlarda üreticinin sunduğu ekstra uygulamalar yoktur. Böylece performans iyileştirmeleri sağlanır ve stabilite üst seviyede olur. Üreticilerin sunmuş olduğu uygulamalar sisteme ağır bir yük getirirken, dört çekirdekli güçlü işlemcilere sahip telefonlarda bile şişme olarak tabir ettiğimiz takılmalar ya da uygulama sonlandırılması yaşanabiliyor.
Oysa CyanogenMod tarafından oluşturulan yazılımlar giriş ve orta seviye telefonlarda bile yüksek performansta akıcı bir şekilde çalışır. Zaten yüksek performans isteyen kullanıcıların büyük bölümü başta CyanogenMod olmak üzere özel yazılımlara başvurur

image

2 Özelleştirme
CyanogenMod tarafından hazırlanan yazılımların en önemli özelliklerinden biri de özelleştirilebilir bir yapıda olmasıdır. Yukarıdaki bazı başlıklar altında da söz ettiğimiz gibi kullanıcı dilerse hızlı ayarlar menüsüne yeni kısa yıllar atayabilir ya da mevcut kısa yollardan bazılarını çıkarabilir. Gezinti çubuğuna ekstra tuşlar ekleyebilirsiniz ya da yazılım için sunulan birçok tema seçeneğinden faydalanabilirsiniz. Eğer stok Android ikonları ya da teması hoşunuza gitmiyorsa, geliştirici ekip Play Store’da ücretli ve ücretsiz birçok temayı kullanıcıların hizmetin sunmuş durumda. Bu seçenekler ilk bakışta önemli görünmeyebilir fakat bir telefonda birden fazla arayüzün kullanılmasına olanak tanınıyor. Bu da arayüzden çabuk sıkılanlar için önemli olsa gerek.

3 Kullanılabilir Ayarlar
Telefon özelleştirmeleri, bildirim çubuğunu genişletme ya da daraltma, özelleştirilebilir durum çubuğu (farklı renklerde temalar oluşturulabilir), yüzdeli batarya simgesi, gelişmiş kamera uygulaması bunlar arasında sayılabilir.

image

4 Güncelleme
CyanogenMod neredeyse her gün yeni bir güncelleme verir ve hergün bir hatası varsa o hatası düzeltilir. Ama bu olay normal Stock romlarda böyle değil ne yazıkki eğer hatalı bir şey varsa o sorun ne yazıkki düzeltilmesi 1-2 hafta zamanı alabiliyor.

5 Gerekli Uygulamalar
CyanogenMod yazılımlarda yazılım ve hatta donanım üzerinde daha fazla özelleştirme seçeneği sunuyor. Cihazın CPU performansını kontrol etmek için çeşitli uygulamalar kullanılabilir. Yine size özel profiller oluşturabilir ve bu profiller arası geçişi tek bir dokunuşla sağlayabilirsiniz. CyanogenMod yazılımları, uygulamalara özel LED bildirimler ve arayüz özelleştirmeleri (yüzdeli batarya, güç tuşu menüsü, kilit ekran eklemeleri, yazılım tuşlarını değiştirilmesi vb.) sayesinde üçüncü taraf uygulamalara gerek kalmadan ihtiyacı en aza indirir.

image

6 Saf Android
Uretıcının Android kaynak kodları üzerine oluşturduğu özel arayüzler telefonda yer alan donanıma daha fazla yük bindirerek yavaşlamalara, şişmelere ve takılmalara sebep oluyor. Oysa benzer sorunlar Nexus 4 gibi stok Android ile çalışan cihazlarda neredeyse hiç yaşanmıyor. CyanogenMod ekibi de kullanıcılara Nexus cihazı satın almadan stok Android deneyimi yaşatır.

7 Yardımlaşma
CyanogenMod ekibi son derece yardımseverdir ve mükemmel bir topluluk tarafından desteklenmektedir. Zaten geliştirici ekibi diğer gruplardan ayıran en önemli detaylardan biri de grubun oldukça geniş olması ve sağlanan geri dönüşler sayesinde yardımlaşmanın üst düzeyde olmasıdır. Yardımlaşma sadece hata bildirme ile sınırlı kalmamakta. Kullanıcılar aynı zamanda ROM’larda görmek istedikleri yeni özellikleri de geliştirici ekibe anında iletebiliyor

image