Düştüğü Yerden Kalkmasını Bilen, Tüm Zamanların En İnsansı Robotu Atlas Şaşırtıyor!

458

Yıllardır bilimkurgu filmlerinde izlediğimiz robot çağınaartık ulaştık mı? Google‘ın sahibi olduğu Boston Dynamics’in geliştirdiği yeni nesil Atlas‘a baktığımızda, bu soruya “evet” yanıtı verebilmek için çok az kaldığını söyleyebiliriz. İnsansı robotlar üzerine çalışan şirketin son videosu gerçekten şaşırtıcı. Şahsen ben videoyu izlerken, gerçek bir robotu mu, yoksa bilimkurgu filminden bir kesit mi izlediğimi ayırt etmekte zorlandım.

 “Düştüysek Kalkarız, Sana İhtiyacım Yok!” Diyen Robot!

 

Atlas robotun son nesli için, “tüm zamanların en insansı robotu” demek yanlış bir ifade olmaz. Çünkü, açık ve kapalı mekanlarda iş gücüne destek olmak için tasarlanmış bu robot, denge konusunda gördüğümüz en gelişmiş 2 ayaklı makine. Videoda gördüğümüz gibi, Atlas‘a dışarıdan darbe gelmesi halinde ayakta kalabilmek için vücudunun dengesini sağlayacak şekilde hareket ediyor. Eğer darbe güçlüyse ve hareket mekanizmasına rağmen dengesi bozulup yere düşerse, kendi kendine ayağa kalkabiliyor. Ne diyelim, Allah düşürmesin ama gerçekten şaşırtıcı!

Yeni nesil Atlas‘ın önüne konan objeyi tanımlayıp takip edebilmesi, objenin yeri değiştiğinde de bu takibi sürdürmesi de yapay zeka yönünden gelişmişliğini ortaya koyuyor.dustugu-yerden-kalkmasini-bilen-tum-zamanlarin-en-insansi-robotu-atlas-sasirtiyor-705x290