Bu teknoloji ile telefonlar 15 dakikada şarj olacak!

674

Gün içerisinde daha uzun kullanabilmek için parmaklık kısmak, WiFi kapatmak, uçak modunu kapatmak gibi bir çok yönteme başvuranlar için güzel haberler var. Artık daha büyük batarya almaya ya da Powerbank taşımaya gerek kalmayacak.

Oppo Mobil Dünya Kongresi’nde tanıttığı yeni teknolojisi Super VOOC şarj teknolojisi yaygınlaşır ile şarj sorun olmaktan çıkacak gibi.

Bu teknoloji ile 2.500 mAh kapasiteli bir telefonun 15 dakikada tamamen şarj edebileceği belirliyor. USB-C ya da Micro USB ile sıkıntısız çalışan bu teknoloji de ayrıca yüksek voltajı engellendiği ve böylece olası problemlerin önüne geçtiği belirliyor.

Ancak 2500 mAh bir pil mevcut ve normal koşullarda 1 saat 30 dakika kadar sürede şarj olurken 15 dakikada şarj etmenin pile ne tür zarar verileceği bilinmiyor. Kullanılan 1A ve ya 2.1A standart şarj kullanılırken bile ortalama bir pil yaklaşık 1 sene içinde ömrünü dolduruyor. Pil süresi önemli miktarda da azalıyor. Ayrıca piyasa da 2.500 mAh ile çalışan telefon pek kalmadı gibi görülüyor. Yeni çıkan ve ya çıkacak telefonların batarya kapasitesine baktığımız da ortalama 3.000 mAh civarında. Bu da insanlarda hızlı şarj teknolojisi isteği uyandırıyor.